HI-FU Sonoqueen

Każdy z nas marzy o gładkim ciele i skórze pozbawionej zmarszczek. Dzięki rozwojowi medycyny estetycznej jesteśmy w stanie poradzić sobie z upływającym czasem oraz różnymi niedoskonałościami urody. Jednym z najpopularniejszych zabiegów, który działa na wiele problemów skórnych jest HIFU. Na czym polega jego działanie? Co warto wiedzieć przed zabiegiem i jak się do niego przygotować? Jakich efektów możemy się spodziewać? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te oraz inne pytania związane z technologią HIFU.

Czym jest HIFU?

HIFU to skrót angielski oznaczający skupioną wiązkę fal dźwiękowych o dużym natężeniu. Jest to zatem fala akustyczna o wysokiej częstotliwości, która dociera na różne głębokości tkanek. Pod wpływem działania fali w tkankach zachodzą dwa procesy – termiczny i mechaniczny. Efektem procesu termicznego jest absorpcja fali ultradźwiękowej, która zwiększa ruch komórek. W związku z tym zjawiskiem temperatura w tkankach wzrasta do około 60-70 stopni i dochodzi do niewielkich poparzeń. Kontrolowane poparzenia mają średnicę od 0,5 do 1 mm. W wyniku działania procesu mechanicznego wewnątrz komórek powstają pęcherzyki gazu. Prowadzą one do nagłego wzrost ciśnienia i niszczą strukturę komórek. Uszkodzenia stymulują procesy odbudowy i regeneracji tkanki. Zwiększa się produkcja włókien kolagenowych oraz elastyny. HIFU oddziałuje na powierzchniowy system mięśniowo-powięziowy SMAS. Ze względu na precyzyjnie ustawioną głębokość penetracji, wierzchnie warstwy skóry pozostają nietknięte. Jest to mało inwazyjna metoda i rozwiązanie dla osób, które unikają zabiegów chirurgicznych.

HIFU jest obecne w innych dziedzinach medycyny od przeszło 20 lat i wykorzystuje się tą metodę w leczeniu onkologicznym, przede wszystkim przy raku prostaty oraz nerek. Kilka lat temu HIFU wdarło się szturmem do gabinetów medycyny estetycznej i jest jednym z najczęściej wybieranych zabiegów liftingujących i ujędrniających skórę.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg z wykorzystaniem technologii HIFU rozpoczyna się od nałożenia specjalnego żelu, który umożliwia wnikanie fal dźwiękowych wytwarzanych przez maszynę w głąb skóry. Następnie przykłada się do skóry głowicę, która emituje ultradźwięki. Zabieg jest wykonywany przez lekarza lub kosmetologa i trwa około 60 minut, w zależności od miejsca poddanego terapii. Zwykle, w celu zwiększenia efektywności kuracji, zaleca się zastosowanie serii zabiegów. W wielu przypadkach zadowalające efekty są zauważalne po jednej sesji. U osób z bardzo wiotką skórą stosuje się zwykle do 3 zabiegów. Kosmetolog ocenia na bieżąco postępy i indywidulanie ustala liczbę zabiegów.

Wskazania do zabiegu

HIFU jest zabiegiem o działaniu liftingującym i modelującym. Najczęściej wykonuje się go na skórze twarzy, szyi, podbródka, ramion, brzucha, pośladków oraz ud. Jest do zabieg skierowany do osób, które nie są zadowolone z jędrności skóry, na przykład po dużym spadku wagi lub ciąży. Najczęściej osoby decydują się na zabieg z wykorzystaniem technologii HIFU w celu:

  • spłycenia zmarszczek na czole, wokół ust i w okolicach oczu;
  • zniwelowania pierwszych oznak starzenia się skóry;
  • zmniejszenia widoczności rozszerzonych porów;
  • podniesienia kącików oczu oraz opadającej powieki;
  • poprawienia owalu twarzy;
  • pozbycia się zwiotczałej skóry po ciąży, utracie kilogramów;
  • zlikwidowania rozstępów;
  • usunięcia blizn;
  • zredukowania przebarwień;
  • wymodelowania sylwetki;
  • zmniejszenia nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg HIFU nie wymaga specjalnych przygotowań. Jest poprzedzony konsultacją, w trakcie której kosmetolog przeprowadza dokładny wywiad na temat zdrowia i oczekiwań, a następnie omawia szczegóły terapii. W przypadku korzystania z zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego na obszarze zabiegowym, należy odczekać 4-6 miesięcy przed przystąpieniem do leczenia z wykorzystaniem HIFU. Ciepło ultradźwięków może spowodować, że kwas hialuronowy zostanie szybciej wchłonięty. Przed zabiegiem należy zrezygnować ze stosowania leków przeciwzapalnych, takich jak ipubrofen czy nurofen, ponieważ łagodzą rozpoczęty przez HIFU proces zapalny i mogą zmniejszyć efektywność zabiegu. HIFU może być wykonywane o każdej porze roku, nie tylko w okresie jesienno-wiosennym.

Jak dbać o skórę po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu może występować delikatne zaczerwienienie, które znika po kilku godzinach. Czasami pojawia się ból, powinien ustąpić po mniej więcej dwóch, trzech dniach. Niekiedy tworzą się drobne zasinienia, jednak znikają w ciągu 14 dni. U niektórych osób mogą powstać drobne pęcherze, zwłaszcza, jeśli przy wykonaniu zabiegu użyto zbyt wysokich parametrów. Zazwyczaj znikają one po około dwóch tygodniach. Nadwrażliwość na dotyk utrzymuje się zwykle maksymalnie do kilkunastu dni.

Aby nie podrażniać wrażliwej skóry po zabiegu, warto zrezygnować z peelingów i innych metod złuszczania naskórka. Powinno się stosować wyłącznie delikatne kosmetyki, które ukoją skórę. Należy także unikać pocierania, używania szorstkich ręczników oraz myjek do ciała. Tuż po zabiegu warto ograniczyć żucie, śmianie się oraz dotykanie skóry. Niewskazana jest również aktywność fizyczna w ciągu 24 godzin od zastosowania fali ultradźwiękowej. W ciągu miesiąca od wykonania zabiegu HIFU nie powinno się przyjmować leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Po zabiegu nie jest wymagana rekonwalescencja, można powrócić do wykonywania codziennych czynności oraz pracy.

HIFU – skutki uboczne

Zabieg HIFU pozwala osiągnąć świetne rezultaty, na które należy poczekać jednak do 3 miesięcy. Jest to nieinwazyjna metoda i ciekawa alternatywa dla chirurgicznego liftingu. Należy jednak pamiętać, że jedynie wykwalifikowane osoby są w stanie przeprowadzić zabieg HIFU prawidłowo i mogą pomóc uzyskać wymarzone efekty.

Czy już wiesz, który gabinet wybierasz?

Pierwsze efekty są dostrzegalne zwykle od razu po zabiegu, najpóźniej w ciągu 24-48 godzin od przeprowadzonej sesji. Na ostateczne rezultaty należy poczekać około 2-3 miesięcy, ponieważ tyle czasu trwa proces regeneracji i odbudowy kolagenu. Dzięki temu, że HIFU pobudza produkcję elastyny i kolagenu, zwiększa się napięcie skóry, jest ona wygładzona i zagęszczona i odmłodzona. Poniżej przedstawiamy listę korzyści płynących z zabiegu HIFU:

  • Zagęszczenie skóry;
  • Regeneracja kolagenu;
  • Poprawa napięcia i elastyczności skóry;
  • Redukcja zmarszczek;
  • Poprawa owalu twarzy;
  • Odmłodzenie skóry;
  • Redukcja drugiego podbródka;
  • Opóźnienie procesu starzenia się skóry;
  • Podniesienie opadających powiek, policzków i podbródka;
  • Zmniejszenie widoczności rozstępów, blizn oraz przebarwień;
  • Ujędrnienie brzucha, ud, pośladków, ramion;
  • Redukcja tkanki tłuszczowej.

W zależności od indywidualnych uwarunkowań, efekty utrzymują się do 12-18 miesięcy. Po tym okresie warto wykonać zabieg przypominający, żeby utrzymać kondycję skóry na zadowalającym poziomie. W przypadku zabiegów wykonywanych na twarz, efekty utrzymują się nawet do 2-3 lat. Aby zwiększyć działanie HIFU, warto połączyć ten zabieg z laserem frakcyjnym, radiofrekwencją mikroigłową lub nićmi liftingującymi oraz botoksem.

Jak w przypadku każdego zabiegu, również zastosowanie technologii HIFU nie jest wskazane w przypadku występowania niektórych chorób. Należą do nich schorzenia neurologiczne, choroby serca, dermatozy, nowotwory, choroby o podłożu autoimmunologicznym oraz niewyrównana cukrzyca.

Przeciwskazaniem do przeprowadzenia terapii są również stany zapalne, wirusowe oraz grzybicze skóry, trądzik, opryszczka oraz otwarte rany. Nie należy wykonywać zabiegu u kobiet w ciąży oraz w trakcie laktacji. HIFU nie jest wskazane u osób z metalowymi implantami, rozrusznikiem serca, skłonnością do blizn przerostowych – keloidów oraz u pacjentów stosujących przewlekle leki przeciwzapalne.

Zarezerwuj termin wizyty w Booksy!