Czym jest fibryna bogatopłytkowa i co ma wspólnego z osoczem bogatopłytkowym?
Fibryna bogatopłytkowa pod oczy – daje doskonałe efekty w przypadku wiotkości skóry dolnych powiek oraz w redukcji cieni pod oczami.
Fibryna bogatopłytkowa podobnie jak osocze bogatopłytkowe jest to substancja zaliczana do tak zwanych krwiopochodnych preparatów autologicznych. Znajduje się w nich duża ilość różnego rodzaju czynników wzrostu i związków powodujących stymulację podziałów komórkowych i powstawanie tkanek.
Ponadto pobudzają one procesy angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Dzięki temu pobudzane są procesy regeneracyjne skóry, czego efektem jest poprawa jej jędrności i napięcia co skutkuje odmłodzeniem wyglądu.
Jest to metoda w stu procentach bezpieczna, ponieważ wykorzystuje się w niej własną krew pacjenta, bezpośrednio z której otrzymuje się preparat.
Fibryna bogatopłytkowa różni się od osocza bogatopłytkowego tym, że ma usieciowaną, trójwymiarową strukturę. Dzięki temu płytki krwi w niej zawarte przez dłuższy czas są stymulowane do wydzielania czynników wzrostu mających zbawienny wpływ na skórę.
Różnica w pozyskiwaniu fibryny bogatopłytkowej polega na prędkości wirowania. W przypadku fibryny bogatopłytkowej prędkość wirowania jest dużo niższa niż w przypadku pozyskiwania osocza bogatopłytkowego. Dzięki temu nie dochodzi do jej całkowitego oddzielenia i pozostaje ona w preparacie.
Oddziaływanie fibryny bogatopłytkowej na tkanki odbywa się w oparciu o dwa podstawowe mechanizmy. Po pierwsze, dzięki zawartości dużej ilości czynników wzrostu, pobudza różnego rodzaju procesy regeneracyjne na tkanki. Dzięki temu odnoszony jest szereg korzyści w zakresie poprawy jędrności, witalności oraz zdrowia tkanek (na przykład skóry).
Drugim mechanizmem jest działanie płytek krwi, czyli trombocytów, które poza swoją oczywistą funkcją zapewniania prawidłowej krzepliwości krwi, również wydzielają znaczne ilości czynników wzrostu, które dodatkowo wspomagają działanie tych czynników, które już są obecne.
Fibryna bogatopłytkowa – Jakie są wskazania do zastosowania?
Zabieg z fibryną bogatopłytkową dedykujemy osobom, które oczekują naturalnego, a zarazem bardzo bezpiecznego odmładzania skóry.
Wskazaniem do zabiegu jest występowanie takich oznak starzenia skóry jak:
- zmarszczki (zmarszczki palacza, kurze łapki, zmarszczki poprzeczne na czole, bruzdy Venus na szyi)
- bruzdy na twarzy (bruzdy marionetki, bruzdy nosowo – wargowe)
- utrata wiotkości
- dolina łez i cienie pod oczami
Fibryna bogatopłytkowa – Jak wygląda zabieg z jej zastosowaniem?
Zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej składa się z trzech zasadniczych etapów. Pierwszym z nich jest pobranie od pacjenta próbki krwi. Pobieramy ją z żyły w zgięciu łokciowym, pacjent zazwyczaj pozostaje w pozycji siedzącej. W przypadku bardziej wrażliwych pacjentów możemy pobrać krew w pozycji leżącej.
Średnia ilość pobranej krwi to 8-16ml, co przekłada się na 1-2 probówki. Krew pobieramy przy pomocy specjalnej aparatury przeznaczonej do tego celu.
W drugim etapie zabiegu krew odwirowujemy w odpowiednich warunkach z niską prędkością wirowania. Pozwala to na otrzymanie preparatu złożonego z usieciowanej, trójwymiarowej struktury włókien fibryny, oraz dużej ilości płytek krwi i czynników wzrostu.
Wreszcie, w ostatnim etapie, preparat aplikujemy pacjentowi.
Aplikacja może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest linijne podanie wzdłuż linii zmarszczek, drugim zaś podanie do tkanki podskórnej przy pomocy mezoterapii igłowej lub kaniuli.
Sposób aplikacji fibryny bogatopłytkowej dobieramy w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Cały zabieg trwa maksymalnie jedną godzinę. Charakteryzuje się on wysokim poziomem bezpieczeństwa, gdyż materiał pochodzi w 100% z krwi własnej pacjenta, dzięki czemu nie ma ryzyka powikłań alergicznych czy zapalnych.
U niektórych pacjentów mogą występować niewielkie ślady po ukłuciu czy też podbiegnięcia krwawe, które ustępują samoistnie maksymalnie po kilku dniach. Procedura jest praktycznie bezbolesna z uwagi na fakt, że igła wykorzystywana do jej przeprowadzenia ma bardzo niewielką średnicę. Jednakże niektórzy pacjenci mogą odczuwać niewielki dyskomfort.
Aby osiągnąć optymalny rezultat zalecamy wykonanie 3 do 5 powtórzeń w odstępach co 3 do 4 tygodni.
Następnie zalecamy wykonywanie zabiegów podtrzymujących w odstępach 3 do 6 miesięcy.